22 Eylül 2020
Kapaklar Fidana
Bunları Biliyor muydunuz?  
 • Eskişehir’de günlük 60.000 damacana kalabak suyu dolumu yapıldığını, diğer markalar da eklenirse yaklaşık 100.000 damacana suyun tüketildiğini biliyor muydunuz?
 • 100 000 damacana kapağının 1 ton yaptığını ve tamamına yakın bir kısmının çöpe gittiğini biliyor muydunuz?
 • Peki bu kapakların geri dönüşüme kazandırılmak suretiyle elde edilen gelirle günde ortalama 250 ağaç dikilmesine katkıda bulunabileceğinizi biliyor muydunuz?
 • Peki, ÇEVSAD’ın  “damacana kapakları fidana dönüşüyor” kampanyasına katkı sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?
Reklam Alanı
Damacana Kapaklar Fidana!  
Reklam Alanı
Damacana Kapaklarınız Fidana Dönüşsün!  

Eskişehir Çevre Sağlık İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yeni bir kampanya başlatıyor. Kampanyanın adı ÇEVSAD Damacana Kapak Toplama Kampanyası. Sloganı ise "Damacana Kapaklarınız Fidana Dönüşsün"

Projenin Amacı

 • Çöpe atılan damacana kapaklarının toplanarak geri dönüşüm noktalarına ulaştırılması ve bu yolla hem tabiat içinde kalarak tabiata zarar verecek olan bu ürünlerin aktif kullanımını sağlamak ve hem de bu satım yolu ile elde edilen ekonomik girdinin ağaçlandırma için kullanılmasına zemin hazırlamak.
 • İnsanlık olarak zarar görmesine sebep olduğumuz güzel dünyamız ve güzel ülkemiz için küçük de olsa yararlı işler yapabilmek.
 • “Ağaç yaş iken eğilir” atasözü ışığında, çocuklarımızı çocuk yaşta çevreye duyarlı birer birey olmasına yardım etmek ve gönüllü toplayıcılar oluşturarak projeye katkı sağlamalarına olanak tanımak.
 • Proje kapsamında ilköğretim ve lise dengi okullarda çevre bilincinin oluşturulması için okul öğrencilerine gerekli eğitimlerin verilerek bilinçlendirilmesi.

Neden Damacana Kapak Topluyoruz?

Çünkü damacana kapaklar Eskişehir ili içerinde çok yoğun kullanılan, toplanması kolay olan evsel bir atıktır. Bu sayede bu plastiğin tekrar kullanılarak çevreye kazandırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca Damacana Kapağını bir sembol olarak kullanmak suretiyle geri dönüşüm bilincinin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Neden böyle bir kampanyaya gerek var?  
Kampanyamıza katılmanız için üç önemli nedenimiz var.
 1. Bu kampanya ile damacana kapakları çöpe atılmayacağından çevre kirliliğinin bir parçası olmaktan çıkacak.
 2. Kampanya ile toplanan kapaklar geri dönüşüm sayesinde ülke ekonomisine gelir sağlanacak
 3. Kampanya ile toplanan kapaklardan elde edilen gelir ile binlerce fidan dikilecek ve Eskişehir’imiz daha yeşil bir şehir olacak. 

Yapmanız gereken tek şey evinizde, apartmanınızda, işyerinizde çevrenizde damacana kapaklarını toplamak, biriktirmek ve size en yakın toplama noktasına ulaştırmak, bir kaç damacana kapağı ile ne olacak demeyin. Sizde ÇEVSAD’ın çevre gönüllüsü olarak bu kampanyada yerinizi alın.

Damacana Kapaklarını derneğimize getirebilirsiniz. Ayrıca telefon etmeniz durumunda en kısa zamanda adresinizden alınacaktır.

Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
Bir kişinin aldığı eğitim, O'nun sermayesidir. (Alman Atasözü)
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005