19 Haziran 2019
Reklam Alanı
Dünyadaki gidişata ters bir örnek ( 12.08.2008 )

Gine Körfezi'ndeki Bakassi yarımadası, önemli bölümü balık açısından zengin bataklıklardan oluşan 3 bin kilometre karelik bir alana sahip. Nijerya'nın petrol üretiminin kalbi olan Nijer Deltası'na yakınlığı nedeniyle, uzmanlar Bakassi yarımadasının zengin petrol yataklarına sahip olduğunu düşünüyor. Yarımadada halen kıyıdan uzakta keşfedilmiş bazı petrol alanı bulunuyor.

Uluslararası Lahey Adalet Divanı, eski sömürgeci ülkeler İngiltere ile Almanya arasında 1913'te imzalanan bir anlaşmaya dayanarak, 2002'de verdiği bir kararla, Nijerya ile Kamerun arasında anlaşmazlık konusu olan Bakassi'yi Kamerun'a verdi.

Kamerun'un Divanda ilk davayı açtığı 1994'de iki ülke arasında Bakassi yüzünden çatışmalar çıkmış, 1996'da şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Anlaşmaya göre, Bakassi'nin 2004'de Kamerun'a devredilmesi gerekiyordu, ancak bu gerçekleşmedi. Bununla birlikte o tarihten beri Nijerya birlikleri düzenli bir biçimde bölgeden çekiliyor ve çekilmenin 14 Ağustasta tamamlanarak yarımadanın Kamurun'a bırakılması bekleniyor.

Bu sayfa 1787 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
"Para gübre gibidir, yayılmadıkça işe yaramaz." (Bacon)
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005