19 Nisan 2019
Reklam Alanı
ÖTV indirimi parayı yastık altından çıkardı ( 21.03.2009 )
NTV'de yayınlanan Yakın Plan programına konuk olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indirimi sonrasında otomotiv sektöründe gelinen son noktayı anlattı.
 

ÖTV indiriminde 3 aylık sürenin uzatılmayacağını belirten Çağlayan, "İndirim uygulaması kesinlikle 15 Haziran'da bitecek. Uzatma söz konusu değil, herkes buna göre hareket etsin" dedi.

 

"ÖTV indirimi sektöre verilen cansuyu oldu" diyen Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Sektör Avrupa pazarının daralmasından dolayı ciddi sıkıntı yaşıyordu. İstihdam konusunda sıkıntı yaşanacaktı. Önce kısa çalışma ödeneğini çıkardık, hemen arkasından ÖTV indirimini devreye soktuk. Bu sektöre önemli bir motivasyon sağladı, psikolojik bir etki yarattı, yastık altındaki parayı ekonomiye getirdi."

 

Otomotiv sektörü için Türkiye'nin hâlâ aç bir pazar olduğunu belirten Çağlayan, sektöre yönelik desteğin süreceğini açıkladı.

 

NİSAN'DA TEŞVİK GELİYOR

 

Çağlayan, "Otomotiv ana sanayi yeni yatırım teşvik kapsamında desteklenecek. Yan sanayi de daha düşük miktarlarla yatırım teşvik desteği kapsamına girecek. Nisan ayında çıkartılan kanun çerçevesinde bu konu uygulamaya geçecek. Sektör asıl desteği teşvik yasasıyla görecek" diye konuştu.
 

FAİZ İNDİRİMLERİ TÜKETİCİYE YANSIMALI

 

Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimlerine de değinen Çağlayan, "Merkez Bankası bu indirimleri iç talepte canlanma olsun diye yapıyor. Ancak bankalar bu indirimleri sadece mevduat faizlerine uyguluyor. Bu indirimlerin mutlaka tüketiciye yansıtılması gerekiyor" dedi.

 

AYBAR: KIPIRDANMA OLDU, NEFES ALDIK

 

Programda ÖTV indirimini değerlendiren Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı İbrahim Aybar da şunları söyledi: "Uygulamayla sektörde bir kıpırdanma oldu, nefes aldık. Son zamanlarda özellikle buna da ihtiyacımız vardı. 2008’in son iki ayında toplam yüzde 60 daralan sektörün satışları yılın ilk iki ayında yüzde 40’ar daralmıştı. Bundan maksimum istifadeyi sektörümüze sağlamamız lazım.

 

Şubat'ta bizim yapmış olduğumuz bir sayım vardı bütün firmalarda o zaman 151 binin üzerinde bir stok tespit etmiştik. Bu stokun geçtiğimiz birkaç haftada bir miktar eridiğini kabul etsek de ciddi miktarı henüz durmakta. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek bize düşüyor. Umarım 15 Haziran tarihine kadar gelen sürede bu beklentilerimiz yerine gelir. Ben özellikle müşterilerimizin şu anda ortaya çıkan imkanları en iyi şekilde değerlendirmek için fazla beklememelerini tavsiye ediyorum. Çünkü her geçen gün stokların erimesi anlamına geliyor.

 

16 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇLAR YENİLENMELİ

 

Türkiye'de 10 milyonun üzerinde motorlu araç ve oldukça eski yani 15 yaşın 20 yalın üzerinde oldukça araç var. Bu araçların özellikle 16 yaş ve üzerini yenilediğimiz takdirde ve bunu da belli bir zamana yaydığımız takDirde otomotiv sektörünün iç pazarda ciddi bir ayaklanma sürekliliği yaşaması mümkün. Bizim asıl beklentimiz bu yönde."

 

BU YIL YÜZDE 35 DARALMA BEKLENİYOR
 

Bu arada Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Durak, küresel ekonomik kriz  nedeniyle bu yıl otomotiv sektöründe üretim, ihracat ve toplam pazarda yüzde 35 daralma beklediklerini söyledi.

 

OSD Genel Kurulu'nda yaptığı sunumda Durak, yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki daralmaya bağlı olarak bu yıl sektörün toplam  araç üretiminin 800,000 adet, ihracatının 600,000 adet ve elde edilecek ihracat gelirinin de 18 milyar dolar seviyesinde kalmasını  beklediklerini belirtti.

 

NTV
Bu sayfa 1464 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
Ne kadar konuşursan konuş, söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır. (Hz. Mevlana)
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005