24 Mayıs 2019
Reklam Alanı
Kızılinler Köyünde Üçüncü Kuyudan Çıkan Termal Su Sevinci ( 23.04.2009 )
     Vali Mehmet Kılıçlar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Odabaşı ve basın mensupları ile birlikte, ilimiz merkezine bağlı Kızılinler köyünde devam eden sondaj çalışmaları sonucu açılan 3 ncü kuyudan çıkan termal suda incelemelerde bulundu.

    2005 yılında başlayan çalışmalarda 316 metre derinlikte 38 derece sıcaklıkta ve 30 Lt/Sn debide, 2006–2007 yıllarında 415 metre derinlikte 52 derece sıcaklıkta ve   30 Lt/Sn debide, 2009 yılında 167 metre derinlikte 38 derece sıcaklıkta   40 Lt/Sn debide sıcak su bulunmuştur. 

     Kuyulardaki incelemeleri tamamladıktan sonra basın mensuplarının soruları yanıtlayan Vali Mehmet Kılıçlar, saniyede toplam 100 litreyi bulan sıcak suyun önemli bir rezerv olduğu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığınca turizm bölgesi ilanını müteakip altı yapı çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti. Vali Mehmet Kılıçlar; “Çalışmalar İl Özel İdaremizin iş makineleri kullanılarak yürütülmektedir. Burada hazineye, şahıslara ve ormana ait araziler mevcuttur. Arazilerin Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisine ve alt yapı eksikliklerinin tamamlanmasına çalışıyoruz. Avrupa’daki gibi, sıcak sudan sağlık turizminde faydalanabilmek için, burada termal bölge yapmayı hedefliyoruz.  Yatırımcı arayışlarımız da devam etmektedir. Termal sularının verimli kullanılması gereklidir. Ayrıca Sakarıılıca’ daki mevcut kaplıca tesislerinde de sıcak suyun rezervini arttırmak için iş makinelerimizi sondaj yapılmak üzere oraya göndereceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

      Vali Mehmet Kılıçlar, köy halkıyla sohbet ederek sorunlarını dinledi. Köylülere geçimlerini nasıl sağladıklarını sorduğunda; köy halkı da patates, kabak, soğan, arıcılık, besicilik yaptıklarını ve il merkezine yakın olmaları nedeniyle köy halkından bazılarının şehre taşındıklarını belirttiler. Daha sonra Vali Kılıçlar, çocuklara okumaları için kitap dağıttı.

Kaynak: Eskişehir Valiliği


Bu sayfa 2519 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
Sonradan özür dilemeyi gerektiren şeylerden kaçın.
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005