24 Mayıs 2019
Reklam Alanı
Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Tarımsal Üretime Kazandırdığı Yeni Çeşitlerini Tanıttı. ( 09.05.2009 )

Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarımsal üretime kazandırdığı yeni çeşitlerini, Araştırma Enstitüsü’nde düzenlediği toplantı ile tanıttı. Tanıtım toplantısına Vali Mehmet Kılıçlar, İl Tarım Müdürü Mevlüt Gümüş’de katıldılar.    

       Tarımsal araştırma faaliyetleri ile ıslah ettiği 119 bitki çeşidine 2009 yılında 2 kimyon, 2 haşhaş, 1 nohut ve 1 sarımsak çeşidi ıslah ederek tescilli bitki çeşit sayısını 125 çıkarıldığını belirten  Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Yakup Karaman; “ Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü 1925 yılında başladığı tarımsal araştırma ve 1939 yılında başladığı kuru tarım çalışmaları ile günümüze kadar çalışmalarına aralıksız devam etmektedir” dedi.

     Müdür Karaman; “ Yeni tescilli bitki çeşitleri ile çiftçimizin ve sanayicimizin istekleri doğrultusunda tarımsal üretime yeni halkalar eklenmiştir. Özellikle iklim değişikliklerinin yaşandığı ve yağış rejimlerinin değiştiği günümüzde kurağa dayanıklı bitki çeşitlerinin geliştirilmesi çalışmaları sonucunda ana çalışma konusu buğday yanında arpa, nohut ve aspir kurağa dayanıklı çeşitler geliştirilmiştir” dedi. Ayrıca; buğday konusunda kurağa dayanıklı çeşitler yapılan araştırma faaliyetleri ve yetiştirme tekniği paketleri ile çiftçiye tanıtılmakta olduğunu söyleyen Müdür Karaman; “Tescilli yeni bitki çeşitlerinin tarımsal üretim içinde yer alması için eğitim faaliyetleri yanında demonstrasyon ve tarla günü tarımsal yayım faaliyetleri yürütülmektedir” dedi.

    Daha sonra yeni tescilleriyle tarımsal üretim zincirine katılan; Kimyon çeşitleri Türkmen09 ve Egebir09, Ülkemizin stratejik bitkisi olan haşhaş çeşitleri Tınaztepe09 ve Zaferyolu, Nohut çeşidi Azkan, Sarımsak çeşidi Germiyan ile Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsünün kurağa dayanıklı bitki ıslahı çalışmaları sonucunda; Leblebilik Nohut çeşidi Hisar, Macar fiği çeşidi Budak, Beyaz daneli ekmeklik buğday çeşidi Müfitbey, Kırmızı daneli ekmeklik buğday çeşidi Sönmez01, Sulu tarıma uygun ekmeklik buğday çeşidi  Altay2000, Kurağa dayanıklı arpa çeşidi İnce-04, Kurağa dayanıklı yağ bitkisi aspir çeşidi Remzibey-05 adlı tarım ürünleri Müdür Yakup Karaman tarafından tanıtıldı.

    Ziraatı ve tarım araştırmalarını modern yöntemlerle yapılması gerektiğini belirten Vali Mehmet Kılıçlar; “Bitkisel ürünlerde verimliliğin artırılması, kalitenin iyileştirilmesi ve ürünlerin çeşitlendirilmesi amacıyla, her türlü araştırmaları yapmak ve yaptırmak, ekolojilere göre yetiştirilecek bitki çeşitleri ile bunlara ait yetiştirme metotlarını belirlemek gerekmektedir” dedi. Vali Kılıçlar, “Tarımsal araştırmalar sonucunda tarımsal üretime katkı sağlayıp, emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Bu sayfa 1880 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
"Para gübre gibidir, yayılmadıkça işe yaramaz." (Bacon)
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005