24 Mayıs 2019
Reklam Alanı
Eskişehir Valiliği "Frig Vadileri" Adlı Kitabı Yayımladı. ( 10.08.2009 )

Vali Mehmet Kılıçlar'ın talimatlarıyla Eskişehir Valiliği tarafından Taciser Tüfekçi Sivas ve Hakan Sivas'ın yazdığı Frig Vadileri adlı kitap yayımlandı. Kitapta Frig dönemi eserleri fotoğrafları ile birlikte yer alıyor. Frig Vadileri'nin ormanları, doğal anıt niteliğindeki peri bacaları, zengin faunası ve florasını yansıtan kitapta günümüze kalan eşsiz kültür mirası tanıtılıyor. Kitabın 2. baskısına yazdığı sunuş yazısında Vali Mehmet Kılıçlar şunları belirtti:

"Ünlü Fransız yazar Andre Gide, 1914 yıllında Türkiye’ye gelir, Eskişehir’de bir gün kalır, trenle yolcuğu esnasında gördüklerini günlüğüne aktarır. Gide, Frigya Vadisi’ni göremedi, belki siz de göremediniz henüz. Hayran olunacak açık göğü, bereketli toprakları ve vadilerinin bile asaleti ile Eskişehir, medeniyetlerin beşiği olarak da zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Eskişehir’in vadileri üzerinde bize miras kalan en önemli değer ise Friglerdir. MÖ 1200’lerde Trakya ve Boğazlar üstünden Anadolu‘ya gelen, ilk yıllarda Trakya ve Güney Marmara Bölgesi’nde geçici yerleşim merkezleri kurduktan sonra Batı Anadolu‘nun iç kesimlerine yayılan Frigler, bu coğrafyanın eşsiz doğal güzelliklerinde binyıllara yansıyan kültürlerini, gelişmiş medeniyetlerini yeşertmişlerdir. Yunan ve Roma medeniyetini besleyen Frigler, güçlü tarım kültürü, atçılık, maden ve ahşap işlemeciliği, dokumacılık ve seramik sanatıyla öne çıkmışlar, kurdukları karayolu ağı ile diğer uygarlıklarla ticaret ilişkilerinde bulunmuşlardır.  Yunan ve Roma’ya esin kaynağı olan mozaikleri dünyada ilk kez yapıp mimaride kullanan Frig medeniyeti, altın sim işlemeciliğini, çengelli iğneyi, flütü ilk kez kullanmışlar, dünya medeniyetine miras bırakmışlardır. 

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar’ın bir bölümünü kapsayan Frig Vadileri; kale duvarları, yerleşim merkezleri, kaya anıtları, kabartmaları, su sarnıçları, sunaklar, karlıklar, nişler, kaya mezarları, basamaklı anıtlar ve antik yolları ile binlerce yılın doğal şartlarını aşarak günümüze ulaşıyor. Helenistik, Roma, Bizans ve Türk dönemlerine ait çok önemli eserlerin bulunduğu Frig Vadileri’nde yenileme çalışmaları devam ediyor. Ulaşım imkânlarının genişletildiği bölgede yollar, yer ve yön levhaları da yenileniyor. Frig Vadileri’nde bulunan mirasın korunarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarılması, tanıtılması ve turizme kazandırılmasına ilişkin ilgili üç il valiliği ortak çalışmalar yapıyor. Tarih, kültür ve doğa turizmi potansiyeli yüksek Frigya Vadileri’nde bulunan eşsiz eserleri içeren bu kitabı hazırlayan Taciser Sivas ve Hakan Sivas’a teşekkür eder, kitabın Valiliğimizce basımından mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Bu sayfa 2115 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
izci sözünün eridir şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutar
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005