23 Ekim 2019
Reklam Alanı
Solid-State Drive (SSD)’ler Mekanik Diskleri Alternatifi Olabilir mi? ( 24.04.2011 )

 

Sistemlerdeki işlemciler, ekran kartları ve bellekler güç geçtikçe daha da hızlanırken, sabit disk hızında büyük bir gelişme olmaması bir darboğaz oluşturuyor.

Aslında bu darboğazı aşacak bir teknoloji mevcut, Solid State Disk denilen, Flash bellek teknolojisine dayanan son derece hızlı yeni nesil sabit diskler. Bu sabit diskler dengeyi tekrar normal hale getiriyor.

 

 

SSD (İngilizce: Solid State Drive Türkçe: Katı Hâl Sürücüsü), veri depolamak için geliştirilmiş mekanik disklerin yerini alabilecek veri depolama aygıtıdır.

Mekanik disklerdeki artan RPM (rotation per minute) daha fazla performans ve beraberinde sıcaklık problemi de getirmiştir. Problemlerin çözümünde kullanılan teknikler artık son limitlerine gelmiştir. Mekanik diskler artık yerini yavaş yavaş kendisinden tamamen farklı ve potansiyeli oldukça yüksek olan SSD sürücülere bırakmaktadır.

 

SSD; SRAM veya DRAM kullanır. Buna genellikle RAM-drive denir. İçerisinde normal hard diskler gibi dönen bir başlık/mekanizma bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak daha az narindir. Diğer hard diskler sarsılmalarda problem oluştururken, SSD ‘ler daha dayanıklıdır. Yine içerisinde hareketli parça olmadığı için daha sessizlerdir.

 

Mekanik disklere göre %150'ye varan daha hızlı çalışma performansına sahipler. Günümüzde şu ana kadar üretilen SSD'ler 1 TB'a kadar veri depolama kapasitesi sunmaktadırlar.

Avantajları:

- Hızlı başlangıç.

- Hızlı veri erişimi.

- Hareketli parça olmadığı için sessiz çalışma şekli.

- Az enerji tüketimi ve az ısınma.

- Hareketli parçalar olmadığı için daha fazla mekanik dayanıklılık.

- Normal hard diske göre daha az yer kaplama.

- Yazma ve okumada daha az hata.

 

Dezavantajları

- Pahalılar.

- Normal hard disklere göre kapasiteleri az.

- DRAM li olan SSD’ler (flash tabanlı olmayanlar) normal hard disklerden daha fazla enerji harcar.

Bu sayfa 4259 kez görüntülendi.
Reklam Alanı
Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
izci sözünün eridir şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutar
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005