22 Eylül 2020
İzciliğin Tarihçesi
İzciliğin Tarihçesi  
Türkiye İzcilik Fedarasyonu tarafından hazırlanan izciliğin tarihçesi sunusu aşağıdaki linkte verilmiştir.

İzciliğin Tarihçesi
Reklam Alanı
Dünyada İzciliğin Tarihçesi  
                İzcilik, İngiltere'de doğmuş ve dünyaya bu ülkeden süratle yayılmıştır. İzciliğin bulucusu ve kurucusu bir İngiliz olan Baden Powell'dir.

1857'de Londra'da doğan B.P. küçük yaşta babasını kaybetmiştir. 1869 yılında bir askeri okula başlayan B.P. 1876'da subay olarak Hindistan’ın Bombay şehrine tayin edilir. 8 yıl kaldıktan sonra İngiltere’ye döner. Daha sonra Güney Afrika'da Port Nata' da Malta Adasında, Akdeniz ülkelerinde çeşitli görevlerde bulunur. Görevindeki başarılarından dolayı Tuğgeneralliğe yükselir. Buralarda edindiği izlen­imler ve tecrübeleri onda bedenen, ruhen ve ahlaken üstün kabiliyette bir gençliğin ancak açık hava faaliyetleriyle ve tabiat içerisinde eğitilmelerinin mümkün olabileceği fikrini verdi.

 B.P. 1908 yılında yayınlanan "Scouting For Boys - Erkek Çocuklar için izcilik" adlı eserinde şöyle anlatır:

            İngiltere sahillerinde dört kardeşimle birlikte bir deniz izcisi olarak dolaştığım günler çocukluk çağımın en tatlı hatıralarıdır. Gerçi biz hakiki bir deniz izcisi değildik, çünkü o zaman deniz izciliği denilen bir şey yoktu, ama bizim bir yelkenlimiz vardır. Her mevsim ve havada bu yelkenlide yaşar ve onunla denizlerde dolaşırdık ve çok da eğlenirdik.Bu hayatın zevkini çıkardığımız gibi zahmetine de katlanırdık. Sonra öğrenci iken boş vakitlerimde ormanlarda tavşanları yakalamak ve onları pişirmek, kuşları gözetlemek ve hayvanların ayak izlerini takip etmek suretiyle izcilik yapardım. Daha sonraları, asker Afrika ormanlarında yaptığım avcılık ve Kanada'nın orman köylerinde geçirdiğim hayat izcilik açısından için çok zevkli olmuştur. Daha sonra Güney Afrika muharebelerinde tam bir izci gibi yaşamak fırsatım buldum."

           Bu amaçla 1907 yılında Brownsea adasında 24 çocuktan oluşan bir deneme kampı kurdu. Kampa kabul etliği bu çocuklara da "İzci-Boy Scout" adım verdi.1908 yılındaki yayınlanan "Erkek Çocuklar için İzcilik" adlı eserinin yayınlanmasından sonra İngiltere' de kıyafetli çocuklar görülmeye başlanır; Yine bu tarihte ilk izcilik teşkilatı kurulur.1910 yılında İngiltere' de izci sayışı 10.000'i bulur. Aynı tarihte 11.000 izci Londra'da bir araya geldi. 1910 yılında kız kardeşinin yardımıyla Kız izcilik Teşkilatını kurdu. Gençliğin eğitiminde büyük bir kıymet taşıyan izciliği buluşu ve kuruluş nedeniyle İngiltere Kralı (VII. Edward) tarafından en büyük kraliyet nişanım verdi. Aynı yıl içinde gençlik eğitimi ile uğraşmayı tercih eden B.P. Ordu'dan ayrılarak Gençlik ordusunun başına geçer. Bundan sonra kendini tamamen izciliğe adayan B.P. izci üniforması ile dünyayı dolaştı ve izciliği yaymaya çalıştı.

1913'te Yavrukurtluk teşkilatını kurdu.

1919 yılında teşkilata lider yetiştirmek amacıyla Gilwell Parkı açtı.

1920 yılında ilk defa Uluslararası bir izci toplantısı JAMBOREE yapıldı. Bu tarihte Dünya izcilik Teşkilatı kuruldu ve Başbakanlığa B.P. getirildi.

1922 yılında B.P. "Ergin izcilerin Başarısı" adlı eseri yayınlandı.

1926 yılında sakat çocuklar için ayrı bir teşkilat kuruldu.

1941'de Hava izciliği teşkilatlandırıldı.

84 yaşında (1941) ölen B.P. vasiyeti gereği ilk izcilik ilhamım aldığı Kenya'nın Nairobi, şehrine gömülmüştür.

Mail Listesi
Derneğimiz ve web sitemiz ile ilgili değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız e-mail adresinizi mail listemize eklemeniz yeterli.


  İzci Sözleri  
 
İzci, herkese karşı naziktir.
Anasayfa | Fotoğraf Galerisi | İletişim
Web Tasarım  Web Tasarım © 2005